Wiek: 66 Dołączyła: 26 Maj 2009 Posty: 5953 Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Czw Sty 13, 2011 7:11 pm
Kąpiele lecznicze – regenerują siły
Piotr Łuczak
Hydroterapia należy do najstarszych znanych środków leczniczych. Obmywaniem w zimnej wodzie, dreptaniem w chłodnej wodzie, kąpielami rozgrzewającymi i ziołowymi oraz ciepłymi kompresami wodnymi leczy się nadciśnienie, niepłodność, gorączkę, niedociśnienie, zawroty głowy, nerwice, schorzenia narządów ruchu, a nawet wspomaga się leczenie tak trudnych do terapii chorób, jak reumatyzm i cukrzyca.
Kąpiele stanowią jeden z rodzajów tzw. leczenia bodźcowego, polegającego na wywołaniu takiej reakcji organizmu, która albo "przestroi" pewne jego funkcje, albo uodporni na działanie szkodliwych czynników. Można to osiągnąć przy wykorzystaniu bodźców fizycznych lub chemicznych. Bodźcami fizycznymi są w tym przypadku m.in. ciśnienie hydrostatyczne wody, promieniowanie radonu lub procesy elektryczne, zachodzące między powierzchnią skóry a wodą. Bodźcami chemicznymi mogą być zawarte w wodzie, w odpowiednim stężeniu, składniki mineralne lub gazowe. Pewne składniki wód mineralnych przenikają przez skórę i biorą udział w chemicznych przemianach organizmu, inne są dla skóry czynnikiem drażniącym, który może wywoływać odczyny pożądane w narządach wewnętrznych, zwłaszcza w układzie krążenia. O zasadności korzystania przez chorego z kąpieli leczniczych powinien decydować wyłącznie specjalista balneoterapeuta.
Istnieją rozmaite rodzaje kąpieli. Ich działanie odprężające, pobudzające lub uspokajające zależy przede wszystkim od temperatury wody, a dopiero potem od dodatków, którymi wzbogacimy kąpiel. Zimna woda o temperaturze od 25 do 30 stopni Celsjusza pobudza organizm, wzmaga napięcie mięśni i poprawia ukrwienie skóry. Mimo tych dobroczynnych właściwości zimnej wody, kąpiel w niej nie powinna trwać dłużej niż trzy minuty. Z kolei chłodna woda o temperaturze 36 stopni Celsjusza jest idealnym środkiem odprężającym. Usuwa zmęczenie, relaksuje i lekko pobudza.
Ciepła i bardzo ciepła kąpiel o temperaturze powyżej 37 stopni Celsjusza polecana jest szczególnie po wysiąku fizycznym, gdyż skutecznie likwiduje napięcie mięśni. Działa również rozgrzewająco, łagodzi niektóre bóle i pomaga zasnąć. Warto pamiętać, że wprawdzie pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne, rozluźniają mięśnie oraz ustępuje stres i zmęczenie, jednak taka kąpiel wysusza skórę i osłabia serce. Dobre efekty uodparniające daje natomiast naprzemienny masaż ciepłymi i zimnymi strumieniami wody. Osoby, które często go stosują są bardziej odporne niż ogół populacji i rzadziej chorują. Zmienne temperatury wody, stosowane podczas codziennych kąpieli, przygotowują skutecznie do walki z bakteriami i wirusami.
Jednym z najpopularniejszych sposobów leczenia hydroterapeutycznego są kąpiele solankowe. Wody lecznicze, zwane solankami zawierają jony sodu i chloru, a ponadto związki siarki, magnezu, wapnia, potasu, jodu, bromu oraz dwutlenek węgla i siarkowodór. kąpiele solankowe działają drażniąco na skórę, pobudzają układy krążenia, wewnętrznego wydzielania i nerwowego, obniżają tętnicze ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, zwiększają oddawanie moczu i poprawiają łaknienie. Stosuje się je w różnych postaciach gośćca, w stanach pourazowych, gruźlicy pozapłucnej, w zaburzeniach przemiany materii, w otyłości, niedomodze gruczołów wydzielania wewnętrznego, chorobach wieku dziecięcego oraz w chorobach kobiecych.
Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe działają drażniąco na skórę, wywołując czynne przekrwienie zarówno skóry, narządów wewnętrznych, jak i śluzówki dróg oddechowych, pobudzają przemianę materii, wiążą toksyny w organizmie i ułatwiają ich wydalanie oraz odczulają. Głównym składnikiem wód siarczkowo-siarkowodorowych są jony siarczkowe oraz siarkowodór. Stosuje się je w gośćcu stawowym, mięśniowym i w chorobach układu nerwowego, przemiany materii, skóry, układu krążenia, w chorobach kobiecych.
Kąpiele kwasowęglowe wskazane są z kolei w organicznych i czynnościowych chorobach serca, zaburzeniach układu wewnętrznego wydzielania, w ogólnych osłabieniach, stanach ozdrowieńczych. Głównym czynnikiem działania kąpieli kwasowęglowych jest dwutlenek węgla, a ponadto związki sodu, wapnia, magnezu, żelaza oraz litu, baru, arsenu. Dwutlenek węgla wnika przez skórę do krwiobiegu, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i włosowatych i ułatwia pracę serca oraz obniża ciśnienie krwi. Od kilku lat obserwuje się powrót do terapii wykorzystujących wody termalne. Gorącymi źródłami nazywa się wyłącznie te, które mają więcej niż 20 stopni Celsjusza. W najbardziej gorących temperatura sięga nawet do 68 stopni, jak w jednym ze żródeł w niemieckim Baden-Baden. Woda, przedzierając się przez skały, wymywa z nich pierwiastki i związki mineralne takie jak sód, potas, magnez, wap", żelazo, mangan, fluor czy jod. Na skórę dobroczynnie wpływają źródła bogate w cynk, krzem, siarkę i selen. Dwa pierwsze pierwiastki skutecznie likwidują trądzik, krzem zaś pomaga w odbudowie tkanki **cznej. Woda termalna skutecznie łagodzi podrażnienia i uczulenia. Zabiegi w uzdrowiskach, zwane spa, oznaczają odnowę przez wodę (sanem per aqva).
SÓL, OLEJEK CZY ZIOŁA
Efekty kąpieli można dodatkowo wzmocnić stosując sól lub olejki. Sól poleca się zwykle osobom ze skórą szorstką i tłustą, gdyż jony soli sprawiają, że skóra staje się lepiej odżywiona i dotleniona. Najbardziej popularna jest sól z krajowych uzdrowisk: ciechoci"ska, bocheńska czy wielicka; dostępne są też importowane preparaty z solami Morza Martwego, Baden-Baden, Vichy czy La Roche Posay.
Z kolei olejki do kąpieli natłuszczają skórę i chronią jej płaszcz lipidowy, zapobiegając utracie naturalnej wilgotności i zmniejszając uczucie swędzenia. są zalecane raczej do skóry suchej. Wśród wielu preparatów są m.in. Oilatum (emulsja kąpielowa i mydło z parafiną), Balneum Hermal Plus (płyn do kąpieli zawierający olej sojowy) i Linola (oliwka będąca mieszanką nienasyconych kwasów tłuszczowych).
Do kąpieli można używać również olejków aromatycznych. Naturalne ekstrakty kwiatowe, roślinne i owocowe łagodzą rozmaite dolegliwości i przywracają organizmowi równowagę. Olejki eteryczne działają nie tylko zapachem. Ich cząsteczki wnikają w skórę, np. podczas wykonywanego nimi masażu i dostają się nawet do płynów tkankowych, a te najmniejsze – do krwiobiegu. kąpielową mieszankę relaksującą tworzą olejek geraniowy, lawendowy, sandałowy i ylangowy, pobudzającą – cytrynowy, rozmarynowy i sandałowy, pielęgnacyjną – olejek z neroli, geranium i lawendy, a energetyzującą – olejek cedrowy, rozmarynowy i ylang-ylang.
W kąpielach leczniczych powszechnie stosuje się zioła. Przy przeziębieniach zalecana jest 10-minutowa kąpiel w naparze z suszonego ziela tymianku lub pomagająca na katar i kaszel kąpiel z dodatkiem olejku sosny karłowatej. W takiej sytuacji dobrze również działa kilkuminutowe pławienie się chorego w naparze z korzeni i świeżych liści pokrzywy. Recepty zielarzy zawierają także stosowne kąpiele na bezsenność – 15 minut w naparze z lipy, nerwice – 20-minutowa kąpiel w naparze z mieszanki ziela macierzanki, szałwi i szyszek chmielu, czy niedociśnienie – 5 minut w rozcieńczonym ciep** wodą w wannie naparze z ziela rozmarynu. Nadmierną potliwość pomoże usunąć kąpiel, do której wlejemy napar z kory dębu czy z mieszanki z liści szałwi, kory wierzby i koszyczka rumianku. Popularna jest też kora brzozy i liście orzecha włoskiego. Z kolei na trądzik zalecane są kąpiele z ziela tymianku, liści mięty pieprzowej, koszyczka rumianku, ziela skrzypu, kłącza tataraku i igliwia sosny. W bólu kręgosąupa pomogą kąpiele nasiadowe z naparu ziela skrzypu, słomy owsianej i szpilek sosnowych. a na nerwowe tiki – kąpiel w naparach z koząka lekarskiego.
Kąpiele powinny trwać 15 minut. Również napar do nich przygotowuje się w takim samym czasie.
Wiek: 38 Dołączyła: 12 Sty 2011 Posty: 11 Skąd: deutschland
Wysłany: Czw Sty 13, 2011 7:16 pm
czesc wszystkim chodzilam po stronach z nasza choroba i wyczytalam ze chorzy na luszczyce musza wykreslic warzywa psiankowate-pomidory papryke ziemniaki mieso itd. oraz picie wyciagu z orzecha wloskiego podobno daje rezultaty,nie wiem co o tym myslec moze ktos sie zetknal z informacjami chetnie wyslucham
_________________ Tindra
gosc [Usunięty]
Wysłany: Czw Sty 13, 2011 8:27 pm
Za wymienionymi przez Ciebie warzywkami nie przepadam, spożywam je wiec rzadko. Wyjatek stanowią: miesko i ziemniory, bez nich nie daję rady, jestem miesożercą.
Jeżeli jesteś w tych rejonach poszukiwań, to może zerknij na to http://www.faceci.com.pl/dieta.html. U mnie nie wszystko ale duża część... coś jest na rzeczy .
Olej z orzecha włoskiego -genialny na pasożyty, szczególnie u dzieci; kąpiele w wywarze z liści-doskonale likwidują nadmierną potliwość nóg. Dodawałam je też do kapieli całego ciała, w mieszance.
Więcej nic chyba nie wiem, na interesujący Cię temacik. Ukłony
w necie znalazłam blog http://www.pdhsobieraj.blog.interia.pl Opisane są tam produkty na problemy skórne. Napisałam do nich, zostały dobrane odpowiednie produkty i wysłane do mnie.
Jest super. dziękuję, że są ludzie, z którymi tak fajnie si.ę współpracuje i mają tyle życzliwości.
Wiek: 66 Dołączyła: 26 Maj 2009 Posty: 5953 Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Pon Sty 17, 2011 4:42 pm
Przy pierwszym poscie jeszcze ewentualnie byłam zainteresowana....teraz jestem pewna ze to SPAM i....szkoda czasu na analizowanie tego sposobu leczenia.Szkoda zmarnowałas szanse....tak to jest jak sie za bardzo chce cos zareklamowac....niekoniecznie wierze ze to stosujesz po prostu pewnie masz z tej reklamy profity
Oczywiscie wkleje to pod wszystkimi Twoimi postami-bedzie ci łatwiej przeczytac
Wiek: 38 Dołączyła: 12 Sty 2011 Posty: 11 Skąd: deutschland
Wysłany: Pon Sty 17, 2011 6:34 pm
czesc wszystkim czy ktos mi moglby poradzic co zastosowac na luszczyce(chce odstawic sterydy)nie wiem jaki trop obrac,Przeczytalam chyba wszystkie wypowiedzi wypisalam metody nazwy lekow co na co itd jest tego tyle..wiem ze czeka mnie wysyp posterydowy a boje sie jak cos wybiore i bedzie za slabe a czy moge odstawic steryd smarujac sie zadziej stopniowo i pomiedzy czasem stosowac naturalne kremy lub cos slabszego az do calkowitego zaprzestania,nie wiem na co sie zdecydowac wiem ze moj lekarz nie rozmawia ze mna co i jak.i jeszcze mnie ciekawi dieta czy faktycznie moze pomuc przejscie na zdrowe odrzywianie nie mowie o katowaniu,prosze o odpowiedz.
Możesz spróbować odstawiać powoli sterydy - będzie mniejszy szok posterydowy. Zaliczyłem taki na głowie Na chwilę obecną poleciłbym Cocois lub cygnolinę. Widzę, że mieszkasz w dojczlandach - to może tam znajdziesz jakieś inne preparaty dziegciowe.
Jeśli chodzi o zdrowe odżywianie to generalnie pomaga. Oczyszczanie organizmu, lekkie jedzenie zawsze pomaga na ogólne zdrowie, a co za tym idzie na łuszczycę. No i też są pokarmy, które mogą nasilać objawy, ale to wszytko jest indywidualna sprawa. Ja to jem co mi wpadnie w ręce
witam, mam tą chorobę od 12 lat albo dluzej.. u mnie łuszczyca ogranicza się do skóry głowy, chciałam podzielić się z wami moimi ostatnimi spostrzeżeniami. Co do skóry głowy i środków dostępnych w aptekach to niestety rewelacji nie ma:/ Przez bardzo długi czas dokuczał mi świąd skóry twarzy i w koncu znalazłam rewelacyjny krem!! Stosowałam bardzo dużo kremów i wydawałam sporo pieniedzy, ale nic nie pomagało. Zaczęło się od tego, że dostałam kiedyś próbkę kremu firmy Pharmaceris ( w biało -żółtym (pomaranczowym) opakowaniu), na kremie jest napisane dla osob z problemem łuszczycy - pisze o tym poniewaz jest wiele kremów z tej serii do skory suchej itp. ale ten wlasnie jest rewelacyjny. POLECAM. dodatkowo zaczełam stosować kojący żel do mycia twarzy tej samej firmy, i w oncu jestem zadowolona! Wczesniej stosowalam krem z f. Emolium - ale niestety choc slyszalam bardzo dobre opinie o tych osmetykach to u mnie efektow nie bylo.
Co do szamponów, to stosowałam maaaase różnych szaponów, i powiem Wam szczerze, że zaden nie jest rewelacyjny, ale jesli chodzi o szampony nawilzające i łagodzące choc odrobine świąd, to wyprobowalam: Oliatum, Olian, Emolium, nawet bambino, i z tych szamponów fajny był szampon Oliatum (taki w zoltym opakowaniu). Jednak teraz kupiłam sobie szampon z firmy Pharmaceris ( to jest zel do mycia ciała i glowy) -wlasnie z tej serii dla osob z problemem luszczycy) -zobaczymy czy sie sprawdzi...
W szampony takie jak Kerium, Xerial f. SVR ( za ktory dalam okolo 60 zl i mial byc taki rewelacyjny, szkoda wydawac kase), rozne szampony dziegciowe - juz nie wierze..
Stieprox -odradzam!!!! jeszcze bardziej nasilil swiad skory!
Wczoraj byłam u dermatologa i zapisal mi CERKOGEL do zlikwidowania łuski, jest w miare dobry, choc nie likwiduje swędzenia :/ ale ma przyjemną konsystencję i ładnie się rozprowadza na skórze głowy. dzis dopiero drugi dzien go stosuje wiec zoabzcymy co bedzie dalej. Co najważniejsze można go kupic bez recepty.
Jeszcze ostatnia rzecz jaką chciałam się z Wami podzielić to lek CLOBEX -szampon ale sterydowy, działa dobrze, bo w koncu to steryd i wiele razy wyleczył skore głowy. choc wczesniej myłam tym szamponem glowe codzinnie, to teraz dermatolog zalecil mycie tylko dwa lub nawet raz w tygodniu, a w pozostale dni szamponem lagodnym nawilzającym. CLOBEXem smaruje się miejsca zmienione na skorze glowy, i po okolo 15 min zmywa wodą, tak zeby spienic go i splukac.
Trochę się rozpisałam, mam nadzieję, że komuś przydadza się moje rady.
Pozdrawiam wszystkich.
Już „kilka” dni minęło od czasu gdy młody Maściojad chował pazurki pod ławkę szkolną wstydząc się ich wyglądu. Na szczęście łaskawa skleroza cierpliwie wymazuje te pradawne odczucia. Nie będzie tu jednak nic o prehistorii jeno o współczesności.
Od połowy lutego 2010 roku jestem leczony metodą biologiczną. Na początku był Enbrel. Już po kilku podaniach – cud. Wszystko znika niczym pieniądze z mojego konta. Stawy się uspokoiły , tylko skóra wymaga „dopieszczenia”. Co 7dni podanie, co dwa tygodnie hospitalizacja (4dni – trzy pełne doby). Po 21 podaniu jakby piorun dupnął w szczypiorek. Nagłe gwałtowne pogorszenie stanu. Trzy tygodnie przerwy i przejście na Humirę. Hospitalizacje nadal co 2 tygodnie i wtedy podanie leku po uprzednich badaniach krwi. Nie będę się rozwodził nad technicznymi sprawami i powiem tak: od 35 lat nie miałem tak ładnych paznokci i „czystych” dłoni. Od 8 lat nie poruszałem się tak sprawnie i nie czułem takiego komfortu ze stawami. Nie łudzę się że lek cudownie wyprostuje pokrzywione pazury jednak mam nadzieję że nie dopuści do dalszej degeneracji stawów.
Moje subiektywne odczucia są takie:
Enbrel – lepsze stawy, ciut gorsza skóra
Humira – wiele lepsza skóra, ciut gorsze stawy
Na obecną chwilę po półtorarocznym leczeniu, po ponad 50 hospitalizacjach nie dostrzegam w swoim przypadku ŻADNYCH skutków ubocznych terapii i mam nadzieję że tak już pozostanie.
Z mojego punktu widzenia terapia biologiczna powinna być stosowana powszechnie, dla wszystkich zakwalifikowanych osób, które zgodzą się na takie leczenie, co niechaj da Bóg a NFZ pozwoli.
Zapraszam do nowo otwartego punktu Spakwarium z rybkami Garra Rufa, stosowanymi do leczenia łuszczycy.
Na co dzień mam klientów z łuszczycą w moim punkcie i widzę jak bardzo poważna i "męcząca" to choroba. Nikt cudów nie obiecuje, zawsze zachęcam do spróbowania. Rybki potrafią załagodzić podrażnienia i delikatnie oczyścić skórę. Z tego co mówią klienci rybka daje ulgę w nieprzyjemnych stanach zapalnych (działanie Diathanolu). Co do długoterminowych rezultatów to jeszcze za wcześnie, ale będę informował na bieżąco w sprawie opinii moich klientów o efektach kuracji. Najważniejsze, że usługa nie kosztuje wiele (1min/1zł) i każdy chętny może spróbować zamiast toczyć dyskusje czy to coś da czy nie.
Zapraszam więc. Wszelkie detale znajdziecie Państwo na stronie: www.spakwarium.pl lub tel. 517218583
Pozdrawiam
[ Dodano: Sro Gru 14, 2011 8:08 pm ]
Witam,
Zapraszam do nowo otwartego punktu Spakwarium z rybkami Garra Rufa, stosowanymi do leczenia łuszczycy. Lokalizacja Warszawa - Targówek
Na co dzień mam klientów z łuszczycą w moim punkcie i widzę jak bardzo poważna i "męcząca" to choroba. Nikt cudów nie obiecuje, zawsze zachęcam do spróbowania. Rybki potrafią załagodzić podrażnienia i delikatnie oczyścić skórę. Z tego co mówią klienci rybka daje ulgę w nieprzyjemnych stanach zapalnych (działanie Diathanolu). Co do długoterminowych rezultatów to jeszcze za wcześnie, ale będę informował na bieżąco w sprawie opinii moich klientów o efektach kuracji. Najważniejsze, że usługa nie kosztuje wiele (1min/1zł) i każdy chętny może spróbować zamiast toczyć dyskusje czy to coś da czy nie.
Zapraszam więc. Wszelkie detale znajdziecie Państwo na stronie: www.spakwarium.pl lub tel. 517218583
Niedawno zacząłem stosować różne rodzaje naturalnych dermokosmetyków + witaminy a+e do tego naświetlanie od czasu do czasu. Trafiłem na takie preparaty, które dobrze reagowały z moją skórą i (jak narazie) dają fajne rezultaty. Za to zdecydowanie odradzam stosowanie jakichkolwiek preparatów ze sterydami, byłam na tyle niedoinformowana że stosowałam się do zaleceń "specjalisty" który mi przepisał tego typu maśći a doprowadziłem tym moją skórę do strasznego stanu a łuszczyca jak była tak była.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum