Łuszczyca Łuszczyca - leczenie - forum Łuszczyca
Leczenie, profilaktyka, wymiana doświadczeń

Artykuły o leczeniu łuszczycy, Artykuły o Łuszczycy, Leczenie ŁuszczycyArtykuły  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
LEKI A CIAŻA
Autor Wiadomość
szater 


Wiek: 66
Dołączyła: 26 Maj 2009
Posty: 5953
Skąd: Zielona Góra
  Wysłany: Pon Paź 17, 2011 9:34 am   LEKI A CIAŻA

Kochani wklejam tu liste lekow które maja wpływ na ciaze.Przedstawione tu jest leczenie RZS ale wszystkie te leki sa stosowane przy ŁZS :

Przedstawiamy listę leków stosowanych najczęściej w RZS i ich wpływ na ciążę i rozwijający się płód. Główna nazwa to nazwa międzynarodowa leku, a w nawiasie podane są nazwy najczęstszych preparatów, które występują na polskim rynku.


Przy kilku lekach użyte jest określenie „teratogennny”- oznacza ono, że wymieniony lek może powodować uszkodzenie płodu, prowadzące na przykład do wad wrodzonych, bądź nawet powodować śmierć płodu. Jak wiadomo formowanie się narządów i układów u płodu ma miejsce w I trymestrze ciąży (do 3 miesiąca) i dlatego jest to najbardziej „newralgiczny” moment do przyjmowania różnych leków. O tym, czy lek może mieć szkodliwy wpływ na płód dowiadujemy się zwykle na podstawie wieloletnich obserwacji pacjentek, które w trakcie ciąży przypadkowo przyjmowały dany preparat lub u których trzeba było go wprowadzić ze względów medycznych. Z tego powodu w miarę pewne informacje na temat bezpieczeństwa leku możemy uzyskać tylko w przypadku preparatów starszych. Preparaty nowe są standardowo uznawane za przeciwwskazane w ciąży, właśnie ze względu na brak doświadczenia, a nie ze względu na ich potwierdzoną szkodliwość – tak jest np. w przypadku leków biologicznych.

Leki, które są przeciwwskazane w trakcie ciąży powinno się odstawić w określonym czasie przed planowanym poczęciem, tak aby cały lek został wyeliminowany z organizmu – poniżej szczegółowe informacje. Oczywiście kobiety, które przyjmują przewlekle leki przeciwwskazane w ciąży powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Nierzadko jednak zdarza się, że nawet najbardziej skuteczne metody antykoncepcyjne zawodzą. W takich przypadkach warto pamiętać, że nawet jeśli lek ma potwierdzoną szkodliwość dla płodu, nie oznacza to, że do takiego uszkodzenia musi dojść – dochodzi do niego z reguły w mniejszości przypadków.
Leki modyfikujące przebieg choroby

Azatiopryna (Imuran):
lek, który może być w miarę bezpiecznie stosowany w ciąży, jednak ze względu na jego słaby wpływ na dolegliwości stawowe w RZS jest rzadko stosowany.

Chlorochina (Arechin)
: może byś stosowana w ciąży.

Cyklofosfamid (Endoxan):
lek o udowodnionym działaniu teratogennym, powinien być odstawiony przed ciążą; lek ten w RZS stosowany jest w przypadku dużej konieczności, dlatego taka decyzja jest trudna i często może wiązać się z zaleceniem odłożenia planów macierzyńskich do czasu planowego zakończenia terapii tym lekiem.

Cyklosporyna (Equoral, Sandimmun Neoral)
: może być bezpiecznie stosowana w ciąży.

Hydroksychlorochina (Plaquenil): może byś stosowana w ciąży.

Leflunomid (Arava)
: bezwzględnie przeciwwskazany w ciąży. Lek ten niestety bardzo długo utrzymuje się w organizmie (nawet do dwóch lat), dlatego w przypadku planowania ciąży lub nieplanowanego zajścia w ciążę należy przeprowadzić leczenie preparatem zawierającym cholestyraminę, który pomoże szybciej „wypłukać” lek z organizmu. Leczenie takie powinno być przeprowadzone przez reumatologa.

Metotreksat (Trexan)
: najczęściej stosowany lek w RZS. Lek o udowodnionym działaniu teratogennym, powinien być odstawiony przed planowaną ciążą na 3 do 6 miesięcy.

Metylprednizolan (Metypred, Medrol): bezpieczny w ciąży, chociaż znacznie większe doświadczenie posiadamy z prednizonem.

Prednizon (Encorton)- w niskich dawkach bezpieczny w ciąży.

Sulfasalazyna (Sulfasalazin EN, Salazopyrin EN
): może być bezpiecznie stosowana w ciąży.
Leki biologiczne

Adalimumab (Humira), etanercept (Enbrel), infliksimab (Remicade): nie są zalecane ze względu na brak doświadczenia. Trwają jednak ciągle badania, w których analizuje się przypadki pacjentek przyjmujących te leki w ciąży z różnych powodów. Udało się dotychczas zgromadzić dużą grupę takich pacjentek i dane te nie wykazały szkodliwego działania wymienionych leków na płód. Jeśli te wyniki będą potwierdzone przez kolejne doniesienia, zapewne w przyszłości leki zostaną dopuszczone do stosowania u ciężarnych. Najkrótszy okres, w którym leki powinny zostać odstawione przed planowanym poczęciem wynoszą dla adalimumabu 10 tygodni, etanerceptu 3 tygodnie i infliksimabu 7 tygodni.

Rituksimab (Mabthera): przeciwwskazany ze względu na brak danych.
Leki przeciwbólowe

Paracetamol (Apap, Codipar, Efferalgan, Panadol i wiele innych):
- najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy zarówno w ciąży, jak i przy karmieniu piersią. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze nie wolno przekraczać jego dopuszczalnej dawki dobowej, w przypadku ciąży 3 gramy na dobę – zwykle jest to 6 tabletek. Po drugie bez recepty można kupić wiele preparatów łączących paracetamol z innymi lekami. Te preparaty to choćby Antidol, Cefalgin, Coldrex, Fervex, Gripex i wiele innych. Takich łączonych preparatów powinno się unikać w ciąży.

Diklofenak (Diclac, Dicloberl, Dicloduo, Dicloratio, Majamil, Naklofen, Olfen, Voltaren i nne), Ibuprofen (Bolinet, Ibufen, Ibupar, Ibuprom, Nurofen i in.), ketpoprofen (Bi-Profenid, Febrofen, Ketonal, Ketores, Profenid, Refastin i in.), naproksen (Aleve, Anapran, Apo-Naproxen, Natrax i in.) nabumeton (Coxalgan, Coxeton, Nabuton, Relifex i in.) - stosowanie tych leków w ciąży wymaga dużej ostrożności. Mogą być przyjmowane tylko w I i II trymestrze i w razie konieczności. Bezwzględnie nie wolno ich przyjmować w trzecim trymestrze, a szczególnie w ostatnich dwóch miesiącach ciąży.

Piroksykam (Flamexin i inn), meloksykam (Aglan, Aspicam, Melobax, Movalis i in.), nimesulid (Aulin, Coxtral, Nimesil i in.), celekoksyb (Celebrex)
– nie są zalecane w ciąży.

Tramadol (Noax, Poltram, Tramal) – do stosowania w ciąży tylko w razie konieczności i przez krótki okres.
Inne

W okresie ciąży można w razie konieczności podać dostawowo lek steroidowy (najczęściej Depo-Medrol i Diprophos).



Opracowanie: lek. med. Kinga Głogowska

Oczywiscie takie sa prognozy...jednak jak dany lek zadziała na poszczególna osobę...trudno przewidziec...co do terminu odstawienia MTX na okres 3-6 miesiecy....mam watpliwosci i osobiste doswiadczenia...ze to za krótki okres...ale to moje zdanie.Pozdrawiam :mrgreen:

[ Dodano: Pon Paź 24, 2011 6:19 pm ]
Światowa Organizacja Zdrowia dokonała klasyfikacji leków pod kątem ich szkodliwości stosowania w czasie ciąży. Podziału dokonano na 5 kategorii:

KATEGORIA "A"-leki uznane za bezpieczne:

preparaty uspokajające: melisa, Neospasmina;
preparaty ziołowe o działaniu przeciwgorączkowym: Pyrosal, kwiat lipy, kwiat bzu czarnego;
preparaty odkażające drogi moczowe: Fitolizyna, Urosept;
preparaty magnezowe;
preparaty wapniowe;
witaminy: większość witamin z grupy B, witamina C (należy unikać wysokich dawek), kwas foliowy;
preparaty czosnku: Tabletki z czosnku, Alitol,
preparaty zobojętniające kwasy żołądkowe: wapniowo-magnezowe (np. Rennie);
leki homeopatyczne;
Preparation H (czopki i maść) stosowany przeciw hemoroidom;
niektóre ziołowe syropy, stosowane w leczeniu kaszlu, np. Syrop Prawoślazowy, Hedelix, syrop z babki lancetowatej.

KATEGORIA "B"-Takie leki mogą być stosowane w ciąży tylko w wypadku zdecydowanej konieczności:

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne: ibuprofen (Nurofen, Advil), naproksen (Aleve), diklofenak (Majamil, Voltaren, Rewodina, Diclac, Olfen) i piroksykam - w okresie okołoporodowym - kategoria D, ketoprofen (Profenid, Ketonal);
leki stosowane w zakażeniach: amoksycylina (Amotaks, Duomox, Hiconcil, Apo-Amoxi, Ospamox), amoksycylina + kwas klawulanowy (Augmentin, Amoksiclav, Curam) - nie należy stosować w okresie okołoporodowym, ampicylina, azytromycyna (Sumamed), cefaklor (Ceclor, Panclor, Vercef), cefaleksyna (Keflex), cefradyna (Sefril) - nie należy stosować u kobiet w ciąży z niewydolnością wątroby i nerek, cefadroksyl (Duracef), azlocylina - nie stosować w I trymestrze ciąży, erytromycyna, karbenicylina, klindamycyna (Dalacin, Klimicin), penicylina, piperacylina, spiramycyna (Rovamycine), metronidazol - nie stosować w I trymestrze ciąży, klotrimazol, cefuroksym (Bioracef, Zinnat, Biofuroksym, Zinacef), furazydyna (Furaginum).
leki stosowane w schorzeniach układu oddechowego: ambroksol (Mucosolvan, Bronchopront, Deflegmin), bromheksyna (Flegamina), acetylocysteina (ACC, Fluimucil, Tussicom);
leki przeciwalergiczne: cetyryzyna (Zyrtec, Amertil, Allertec, Virlix) - nie zalecana, szczególnie w I trymestrze ciąży, klemastyna, loratadyna (Claritine, Flonidan, Loratine, Rotadin), nedokromil (Tilade, Tilarin), kromoglikan (Cromogen, Cropoz, Intal) - nie stosować w I trymestrze ciąży;
leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego oraz przeciwzakrzepowe: metyldopa (Dopanol, Dopegyt), acebutolol (Sectral), sotalol (Gilucor, Biosotal) - nie zalecany w I trymestrze ciąży;
leki stosowane w schorzeniach przewodu pokarmowego: cymetydyna (Altramet), famotydyna (Famogast, Quamatel, Ulfamid), metoklopramid, ondansetron (Atossa, Zofran), ranitydyna (Ranigast, Zantac), mesalazyna (Pentasa, Salofalk) i sulfasalazyna - w okresie okołoporodowym kategoria D), sukralfat (Ulgastran, Venter), loperamid (Imodium).

KATEGORIA "C"-Lek z tej grupy można zastosować jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza spodziewana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu:


leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
: kwas acetylosalicylowy (Aspirin, Polopiryna, Upsarin) - w okresie okołoporodowym kategoria D, tramadol (Tramal), pyralgina, morfina - w okresie okołoporodowym kategoria D), kwas mefenamowy (Mefacit);
leki stosowane w zakażeniach: acyklowir (Zovirax, Antivir, Heviran), natamycyna (Pimafucin), nystatyna, ketokonazol, klarytromycyna (Klacid, Fromilid), trimetoprim + sulfametoksazol (Biseptol, Bactrim), cyprofloksacyna (Ciprinol, Ciprobay, Cipronex), norfloksacyna (Nolicin), ofloksacyna (Oflodinex, Tarivid), pefloksacyna (Abaktal), tobramycyna, wankomycyna, gentamycyna, mikonazol (Gyno-Daktarin, Gyno-Femidazol), flukonazol (Diflucan);
leki stosowane w schorzeniach układu oddechowego: dekstrometorfan (Acodin, Dexatussin, Tussal), kodeina (nie stosować w I trymestrze ciąży i w okresie okołoporodowym), gwajafenezyna (Guajazyl, Coldrex Broncho, Robitussin), fenylefryna (Coldrex, Rhinopront), teofilina (Afonilum SR, Euphyllin, Theoplus, Theospirex), aminofilina, budezonid, salbutamol, ksylometazolina, nafazolina (Rhinazin, Rhinophenazol, Sulfarinol), oksymetazolina (Acatar, Nasivin, Oxalin, Resoxym), tymazolina (Thymazen), tetryzolina (Tyzine, Visine);
leki przeciwalergiczne: antazolina (Phenazolinum), astemizol, chlorfeniramina (Contac, Grippostad C, Tabcin);
leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego oraz przeciwzakrzepowe: nifedypina (Adalat, Cordipin), werapamil (Isoptin, Lekoptin, Staveran), dihydralazyna, dipirydamol (Curantyl), klonidyna (Iporel), metoprolol (Metocard, Betaloc), propranolol, nitrendypina, amlodypina (Amlopin, Amlozek, Norvasc), diltiazem (Dilzem, Blocalcin, Oxycardil), kaptopryl (w II i III trymestrze kategoria D);
leki stosowane w schorzeniach przewodu pokarmowego: omeprazol (Losec, Polprazol, Gasec);
inne: betakaroten, witamina D, witamina B12, żelazo.


KATEGORIA "D"
-Stosowanie takiego leku podczas ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji gdy jest to bezwzględnie konieczne ze względu na dobro matki:
to m.in. chloramfenikol (Detreomycyna), streptomycyna, doksycyklina, amikacyna, lorazepam (Lorafen), klonazepam, flunitrazepam (Rohypnol), fenobarbital (Luminalum), acenokumarol, enalapryl (Enarenal, Mapryl, Enap, Benalapril), amiodaron, azatiopryna, chlordiazepoksyd (Elenium), cyklofosfamid, diazepam (Relanium), fenytoina, fluorouracyl, haloperydol, idarubicyna, kwas walproinowy (Convulex, Depakine, Dipromal, Vupral).

KATEGORIA "X"-to leki niebezpieczne dla płodu. Z badań na zwierzętach i z obserwacji u ludzi wynika bezpośrednie zagrożenie dla płodu, zdecydowanie przewyższające korzyści dla matki. Takie leki są bezwzględnie niedopuszczone do stosowania podczas ciąży.o np.: estazolam, metotreksat, metylotiouracyl, retinol (wit. A - wysokie dawki), temazepam (Signopam).

(opracowano na podstawie prac:
mgr farmacji Jarosława Kosteleckiego
mgr farmacji Adrianny Wirkijowskiej)
_________________
DUMNI PO ZWYCIĘSTWIE , WIERNI PO PORAŻCE
Motto Falubazu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Polecane strony montaż anten Warszawa