Łuszczyca Łuszczyca - leczenie - forum Łuszczyca
Leczenie, profilaktyka, wymiana doświadczeń

Artykuły o leczeniu łuszczycy, Artykuły o Łuszczycy, Leczenie ŁuszczycyArtykuły  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
LEKI A OJCOSTWO
Autor Wiadomość
szater 


Wiek: 66
Dołączyła: 26 Maj 2009
Posty: 5953
Skąd: Zielona Góra
  Wysłany: Pon Paź 17, 2011 1:11 pm   LEKI A OJCOSTWO

...jako ze do powstania nowego człowieczka potrzebna jest nie tylko zdrowa mama ale takze tata ,pozwalam sobie na wklejenie informacji potrzebnych leczacym sie tatusiom.Informacje dotycza RZS-REUMATOIDALNEGO ZAPALENIA STAWÓW ale dokładnie takie samo leczenie jest przy ŁZS-ŁUSZCZYCOWE ZAPALENIE STAWÓW:

Ojcostwo a RZS


RZS, chociaż rzadziej, dotyka również młodych mężczyzn. Co w takim przypadku pacjent planujący ojcostwo powinien wiedzieć.? Podobnie jak w przypadku chorych kobiet, nie ma żadnych przesłanek, aby mężczyzna chory na RZS rezygnował z planów posiadania potomstwa. Powinien natomiast tę decyzję bezwzględnie skonsultować z lekarzem reumatologiem. Chociaż nie ma tu tylu zastrzeżeń, co w przypadku kobiet, jest parę leków, które należy koniecznie odstawić przed planowanym poczęciem (oczywiście za zgodą lekarza). Należą do nich:


Metotreksat:
należy odstawić na 3 miesiące przed planowanym poczęciem.

Cyklofosfamid: należy odstawić przed planowanym poczęciem. Lek ten jednak w przypadku RZS stosowany jest w przypadku dużej konieczności, dlatego taka decyzja jest trudna i często może wiązać się z zaleceniem odłożenia planów ojcowskich do czasu planowego zakończenia terapii tym lekiem.

Leflunomid: zalecane jest odstawienie leku, jednak ze względu na jego bardzo długie utrzymywanie się w organizmie (nawet do dwóch lat), zaleca się przeprowadzenie dodatkowo specjalnej terapii lekiem zawierającym Cholestyraminę w celu jego „wypłukania” z organizmu. Leczenie takie powinno odbywać się pod kontrolą reumatologa.

Oczywiście w przypadku stosowania tych leków pacjent powinien zadbać o skuteczną antykoncepcję.
Należy ponadto wspomnieć, że podobnie jak w przypadku kobiet, choroba nie ma wpływu na płodność. Są natomiast trzy leki stosowane w RZS mogące upośledzać płodność u mężczyzn. Są to:

Cyklofosfamid
: może prowadzić do nieodwracalnego upośledzenia płodności, przy czym odnoszą się tu również uwagi zawarte wyżej, tzn. lek ten stosowany jest tylko w razie bezwzględnej konieczności.

Metotreksat i sulfasalazyna: mogą obniżać płodność poprzez powodowanie oligospermii, czyli zmniejszenia ilości plemników. Efekt ten jest odwracalny i ustępuje kilka tygodni po odstawieniu leku.

Na koniec należy rozwiać ewentualne obawy młodych ojców, co do zdrowia swoich dzieci. Dzieci ojców chorych na RZS nie różnią się od dzieci zdrowych ojców, nie są od nich ani bardziej chorowite ani słabsze.

Opracowanie: lek. med. Kinga Głogowska

...zdróweczka zycze.... :mrgreen:

[ Dodano: Pon Paź 24, 2011 5:53 pm ]
Wiele leków bywa często przepisywane chorym bez wiedzy o tym, czy upośledzają
one płodność czy nie. Leki, które mają wpływ na płodność u mężczyzn to:
cymetydyna, sulfasalazyna, kolchicyna, metadon, metotreksat, fenytoina,
kortykosteroidy, spironolakton oraz tiorydazyna
. Leki cytotoksyczne (zabijające
komórki), takie jak busulfan, chlorambucil i cyklofosfamid, są wykorzystywane w
chemioterapii, aby zniszczyć komórki nowotworowe Mogą one jednocześnie
zniszczyć rozwijające się plemniki i komórki plemnikotwórcze. Steroidy są znane z tego, że silnie zaburzają produkcję plemników.
Zaburzenia płodności obserwuje się również w przewlekłym zapaleniu nerek, , chorobach trzustki czy wątroby-warto i na to zwrócic uwagę.
Jeśli chodzi o leki przeciwzapalne, to sytuacja jest zróżnicowana - w przypadku antybiotyków jest kilka grupantybiotyków, które uważane są za niekorzystnie wpływające na płodność, m.in. tetracykliny, erytromycyna. "Złą prasę" ma nitrofurantoina. Nie dowiedziono natomiast jakiegokolwiek niekorzystnego wpływu na płodność niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Szkodliwe działanie wymienionych leków ustaje po zakończeniu terapii, jednak powrót do normy trwa różnie długo. Cykl spermatogenezy trwa ok. 70 dni. Należy się więc liczyć z tym, że przynajmniej dwa, trzy miesiące po zakończeniu leczenia płodność mężczyzny może być wciąż obniżona.

ps
W POLSCE JEST JEDEN LEK Z NITROFURANTOINA- Siraliden,nazwa miedzynarodowa Nitrofurantoinum
_________________
DUMNI PO ZWYCIĘSTWIE , WIERNI PO PORAŻCE
Motto Falubazu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Polecane strony montaż anten Warszawa