Wysłany: Pon Lip 10, 2006 1:36 am Czynniki wyzwalające manifestację choroby
Do najczęściej wymienianych faktorów prowokujących łuszczycowe reakcje skórne należą:
I. Infekcje:
1. Bakteryjne infekcje górnych dróg oddechowych spowodowane paciorkowcem np. angina ropna.
2. Niewyleczone ogniska zapalne – migdałki podniebienne, próchnica, zapalenia dróg moczowych.
3. Infekcje wirusowe u dzieci (ospa wietrzna, różyczka, odra) i u dorosłych (półpasiec).
4. Infekcje spowodowane drożdżakami – szczególnie u osób z nadwagą posiadających uwarunkowania genetyczne do rozwoju łuszczycy.
5. Schorzenia internistyczne zmieniające procesy przemiany materii– np. cukrzyca typ II u osób w zaawansowanym wieku lub dna moczanowa.
II Mechaniczne uszkodzenia lub długotrwałe podrażnienia skóry:
1. Zadrapania, rany, blizny chirurgiczne, oparzenia (słoneczne, wrzątkiem, substancjami drażniącymi), jak i ukłucia po szczepieniach, powodują pojawienie się zmian łuszczycowych dokładnie w miejscach urazu – zjawisko to nazywamy fenomenem Koebnera.
2. Długotrwały ucisk powodowany np. paskiem od zegarka czy ubrania oraz w miejscach szczególnie narażonych na urazy - łokcie, kolana, dłonie, stopy.
III Lekarstwa i alkohol:
1. Przyjmowanie leków beta - blokujących u pacjentów z nadciśnieniem, soli litu w leczeniu depresji, leków antymalarycznych oraz odstawienie lub redukcja leków kortykosteroidowych.
2. Hormony – choroba często pojawia się w okresie dojrzewania lub przekwitania, kiedy dochodzi do znaczących zmian w gospodarce hormonalnej organizmu.
3. Regularne nadużywanie alkoholu powoduje pojawienie się ciężkich form łuszczycy.
IV Stres, silne wstrząsy psychiczne.
1. Około 30% pacjentów twierdzi, że stres był u nich przyczyną manifestacji choroby.
Dla znacznej grupy chorych, jest on czynnikiem zaostrzającym objawy.
U wielu pacjentów alkohol, nadwaga, niedobór snu, nikotyna, nieodpowiednie kosmetyki, ciasne, niewygodne ubranie z syntetycznych materiałów, uniemożliwiające skórze oddychanie lub nadmierna higiena, powodują zaostrzenie się objawów chorobowych. Również źle przeprowadzona, zbyt agresywna terapia może spowodować pogorszenie stanu skóry.
W zasadzie nie więcej bo to fragment tego artykułu może w źródle powinienem podać link do całego artykułu a nie do wikipedii. Ale założeniem FAQ są konkretne odpowiedzi na konkretne pytania dlatego użyłem tego fragmentu z wikipedii który wyczerpująco i znakomicie zbiera w całość zagadnienia związane z tym tematem.
Przepraszam za dopiskę ale nie chciałem pisać nowego postu i dzięki za zwrócenie uwagi, poprawiłem linki w źródle.
Paweł
mam pytanie - wszędzie można znaleźć wzmiankę o negatywnym wpływie alkoholu , ale: czy mówimy o nadużywaniu czy też o jakimkolwiek spożywaniu alkoholu?
gość [Usunięty]
Wysłany: Sro Cze 18, 2008 8:24 am
Kiedy zaobserwujesz, to będziesz wiedziała.
Nie ma sztywnych "reguł".
ja się tym wogóle nie przejmuję i piję tyle co normalnie wszyscy w moim wieku
nie widze jakiegoś wielkiego wpływu alkoholu na moją łuszczycę.... wszystko jest tak jak było niezależnie czy mam jakiś bardzo "imprezowy" tydzień czy totalna abstynencja
tak jak mówiłam jeden z miliona mało istotnych czynników
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum